Dvig cen električne energije in ogrevanja je marsikoga pripeljal do razmisleka, kako privarčevati. Sončne elektrarne niso nekaj novega, a so se izkazale kot dobra investicija, ki lahko predvsem v nestabilnih časih koristi denarnici pa tudi okolju.

Danes si življenja brez elektrike ne znamo več predstavljati. V Sloveniji gospodinjstva povprečno porabijo četrtino celotne končne porabe električne energije. Povprečno gospodinjstvo na leto porabi okoli 4000 kilovatnih ur električne energije. Zato je obračanje k obnovljivim virom smotrna odločitev, če se zavedamo, da se poraba elektrike vedno bolj veča. Rešitev pri tem ponuja tudi država z različnimi subvencijami. Izkoriščanje sončne energije, ki je neomejena, okolju prijazna in brezplačna, če odštejemo stroške investicije v sistem in njegovo vzdrževanje, je zagotovo smiselna naložba.

Solarni paneli, ki jih namestijo na streho objekta, so v zadnjih letih postali precej priljubljeni. Glavni razlog je povezan z občutnim znižanjem stroškov, obenem pa smo precej manj odvisni od električnega omrežja. Kljub visoki začetni investiciji si lahko že v prvem letu obetamo precejšnje prihranke. Seveda pa je to odvisno od različnih dejavnikov, ki jih moramo upoštevati še pred namestitvijo. Za začetek je treba upoštevati pričakovano življenjsko dobo posameznih solarnih panelov ter poiskati najboljše razmerje med kakovostjo in ceno, saj se s tem poveča možnost za to, da se bo začetni vložek zares povrnil. Pri tem lahko uveljavljate tudi subvencijo. Če se odločamo za solarni ogrevalni sistem, ki ga bomo uporabili za centralno ogrevanje, bo višina subvencije 30 odstotkov vrednosti naložbe. Na voljo je tudi subvencija za socialno šibko gospodinjstvo, pri kateri je pogoj zamenjava sistema za pripravo tople vode, pri čemer vam povrnejo tudi 100 odstotkov vrednosti naložbe. Rok za oddajo vloge v obeh primerih je pred začetkom del.

Ustrezna streha

Čeprav solarne panele oglašujejo kot univerzalno rešitev, to ne drži povsem. Paneli pridejo v poštev pri različnih objektih, a obstajajo določene omejitve, kot je recimo vrsta kritine. Pri skrilavcu in cedri je namestitev solarnih panelov precej zahtevna, saj so potrebne posebne montažne komponente. Upoštevati je treba tudi velikost strehe in preveriti, ali ustreza solarnim panelom, pomembna pa je tudi njena usmeritev. Najboljša je usmerjenost proti jugu, tako je izkoristek solarnih panelov najboljši, investicija pa se bo povrnila v krajšem času.

Bodite previdni, pri postavitvi se obrnite na strokovnjake

Pri načrtovanju sončne elektrarne se je dobro posvetovati s strokovnjaki, ki bodo preverili sončno obsevanje glede na lego objekta ter izračunali predvideno količino energije. Kot smo že omenili, je veliko odvisno tudi od strehe. Pomembno je tudi, da solarni moduli niso v senci. To velja tudi za primere, ko jih osenčijo dimniki, zračniki, drevesa in podobno. Po izračunih strokovnjakov so najprimernejše strehe tiste, ki so obrnjene na jug, jugovzhod ali jugozahod ter imajo naklon med 20 in 60 stopinjami. Kot smo že omenili, je najboljši strešni naklon med 30 in 35 stopinjami, pri večjem oziroma manjšem naklonu so odstopanja in izgube približno petodstotne. A strokovnjaki pri tem dodajajo, da vsakodnevne inovativne rešite omogočajo vse bolj optimalne pogoje tudi pri manj običajnih naklonih in pri povsem ravnih strehah.

Vir :24 ur

Avtor:Mare Koren

Pregled zasebnosti

VARNOST IN ZASEBNOST:

  1. Stranka je dolžna obvestiti Eurodiskont o vseh podatkih in dejstvih, ki so pomembni za vzpostavitev in nadaljevanje pravno poslovnega odnosa, pri čemer so zlasti pomembni podatki o spremembi prebivališča ali sedeža stranke, spremembi lastniške strukture stranke, spremembi pravnoorganizacijske oblike stranke, nastop stanja, ki kaže na insolventnost (plačilno nesposobnost) stranke, ne glede na to, ali so podani zakonski pogoji za uvedbo stečaja ali prisilne poravnave in drugi podatki, dogodki in stanja, ki lahko vplivajo na pravno poslovno razmerje med družbo Eurodiskont in stranko.
  2. Eurodiskont zbira nekatere osebne podatke strank: imena in priimke oziroma firme pravnih oseb, elektronski in navadni naslov ter telefonska številka. Eurodiskont zbira podatke v primeru izvedbe spletnega nakupa, naročila kuponov, e-kuponov ter ob naročilu na e-novice in ostale e-publikacije.
  3. Osebni podatki, ki so pridobljeni preko spletne strani www.eurodiskont.si za namen izvedbe spletnega nakupa, se uporabljajo izključno za potrebe izvedbe in dostave naročila, razen če ni stranka spletne strani posebej privolila v drugačno obliko uporabe posredovanih podatkov, ki se lahko uporablajjo za drugačne namene.
  4. Eurodiskont se zavzeuje, da bodo osebni podatki, pridobljeni preko spletnega mesta v celoti ostali hranjeni, varovani in obdelovani s strani podjetja Eurodiskont. Z vsemi pridobljenimi osebnimi podatki bo upravljavec spletnega mesta ravnal v skladu z Zakonom o varstvu osebnih podatkov in v skladu z evropsko zakonodajo.
  5. Eurodiskont si pridržuje pravico, da zahteva od stranke dokazilo o njenem premoženjskem stanju. Stranka izrecno soglaša, da bo na zahtevo družbe Eurodiskont, brez odlašanja predložila podatke o svojem premoženjskem stanju, lastniški strukturi, pravno organizacijskem statusu, predložila morebitna jamstva, ki so določena s pogodbo, ponudbo ali temi splošnimi pogoji. Če tega stranka ne stori, slednja izrecno dovoljuje, da Eurodiskont pridobi te podatke pri osebah, ki s temi podatki razpolagajo. Prav tako stranka pooblašča osebe, pri katerih so ti podatki, da omogočijo družbi dostop in vpogled v te podatke ter se zato izrecno odpoveduje tajnosti in varovanju teh podatkov proti družbi Eurodiskont ter od nje pooblaščenim osebam. Eurodiskont se zavezuje, da bo te podatke uporabil zgolj v te namene pridobivanja podatkov za sklenitev pogodbe in jih ne bo kakorkoli zlorabil. V primeru, da Eurodiskont ne pridobi ustreznih podatkov ali jih stranka ne predloži, Eurodiskontni dolžan skleniti pogodbe oziroma vstopiti v pravno poslovno razmerje s stranko.
  6. Zgornja določba ne velja pri potrošniških poslih.
  7. Vsi zapisi, listine, tehnična dokumentacija in druga dokumentacija, povezana s predmetom pogodbe, so in ostanejo v lasti družbe Eurodiskont tudi po sklenitvi pogodbe, razen če je Eurodiskont izdal pisno dovoljenje za uporabo tega gradiva. V primeru da Eurodiskont izda soglasje za uporabo te dokumentacije, se stranka zavezuje, da bo omenjeno dokumentacijo uporabljala izključno za namene vzdrževanja in nima pravice fotokopiranja in distribucije. Stranka soglaša in je izrecno seznanjena, da omenjena dokumentacija predstavlja poslovno skrivnost družbe Eurodiskont.
  8. Če v pogodbi med družbo Eurodiskont in stranko ni dogovorjeno drugače, siEurodiskont pridružuje lastninsko, avtorsko ter sorodne pravice, do katerihkoli in vseh dokumentov, ki so potrebni ali zagotovljeni v zvezi s sklenitvijo in ali izvrševanjem pogodbe.

Odjava

Uporabniki, ki se želijo odjaviti od prejemanja e-novic, lahko to storijo  info@eurodiskont.si.