Kako deluje Balkonska Sončna Elektrarna ? Napiši komentar

Balkonska sončna elektrarna je fotonapetostna naprava, ki je sestavljena iz solarnih modulov in razsmernika. Moduli iz sončne energije proizvajajo enosmerni tok, tega pa razsmernik spremeni v izmeničnega, zato, da lahko napravo enostavno priključite v vtičnico vaše hišne napeljave. Pogoj je, da imate primeren prostor za postavitev (balkon, vrt, nadstrešek,..) in vtičnico zunaj v neposredni bližini. Komplet deluje po principu Plug&Play in je prirejen za domačo uporabo. Najmanj 14 dni pred predvideno priključitvijo morate z enostavnim obrazcem obvestiti svojega distributerja.

Priklop balkonske sončne elektarne se izvede zelo enostavno. Prvo moramo seveda namestiti dva solarna modula ali na balkonsko ograjo ali na določen del nadstreška itd.. Za to lahko uporabimo posebno balkonsko konstrukcijo ki nam omogoča namestitev. konstrukcija kompletu ni priloćene in jo moramo dodati v seznamu naročanja. Vsi moduli vsebujejo tudi že izvrtane odprtine na aluminjijastih okvirjih, tako da jih lahko pritrdimo tudi na povsem svojo konstrukcijo ki si jo izgradimo sami. zaradi boljšega izkoristka delovanja se priporoča naklon modulov okoli 35 stopinj z pozicijo na južno stran.

Moduli že vsebujejo 0,5m priklučnega solarnega kabla z MC4 konektorji, ki jih le vtaknemo v mikroinverter. Če pa bi želeli da je inverter nameščen namesto pri nodulih v notranjosti našega objekta potem si izberemo še 4 x MC4 konektorje in solarni kabel v metraži po naši želji.

Izhod mikroinverterja pa nato enostavno povežemo z priloženim kablom v našo šuko vtičnico in z tem zagotovimo oddajanje električne energije v naše omrežje. Po želji lahko uporabimo tudi Watt meter in spremljamo proizvedeno moč naprave.

POMEMBNO:

  1. Pravilni vrstni red povezave je da najprej mikroinverter povežemo z  električno vtičnico ki ima dobro ozemljitev in vse parametre napajanja v okvirih 230V 50Hz.
  2. Nato povežemo solarne panele vsakega posebej na zato predviden vhod na mikroinverterju. Povezave med solarnimi paneli in mikroinverterjem ne smemo nikoli prekinjati, ko je inverter priključen na napetost 230V saj ga z tem lahko poškodujemo.
  3. Po približno 5 minutah priklopa začne inverter oddajati električno energijo v omrežje, pri tem na njemu utripa oranžna lučka. Zelena lučka ne utripa, ker je inverter samostojen in ni povezan z ostalim sistemom, ki se uporablja pri večjih elektrarnih. Če gori ali utripa le rdeča lučka, je nujno potrebno dobro preveriti vse ozemljitve, in ali posamezni panel res dovaja dovolj napetosti na inverter, saj zaradi enega ali drugega razloga preide inverter v zaščitni izklop.
  4. Da elektrarna normalno oddaja svoje viške v omrežje lahko preverimo z tokovnimi kleščami, ali običajnemu Watt metrom, z katerim zasledimo vrednosti od 0,5A do 2A ob res idealnih pogojih osončenja .

Vezava:

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

fourteen − eleven =